Doğru konum ve açıda yerleştirilen uygun boyutlarda aynalarla odanıza ve evinize görsel olarak Ayna  Dekorasyonları ile katkıda bulunabilirsiniz. Bu makalede size fikir sunacak biçimde iç tasarımcıların fikirlerini,  yaklaşım tarzlarını sunacağız.

Tasarımcı Andreea Avram Rusu‘ya göre konu aynalarla dekorasyon olunca kısıtlayıcı herhangi bir kural  yoktur. Aynalar odayı aydınlatır ve odaya derinlik katar. Ayna Dekorasyonları ile Adeta evin istediğiniz yerine  yerleştirebileceğiniz dekoratif pencere gibiler. Tasarımcı Celia Berliner, aynaların yansıtma özelliklerinden  faydalanarak bulunduğu mekâna görsellik katabileceğini, bitişiğindeki duvarla birlikte özel bir etki  yaratabileceğini belirtiyor.


Odanın en dikkat çekecek odağında olacak biçimde dekore edilen ayna cesur ve muhteşem bir fikir olabilir. Odanın odak noktası olacak biçimde kullanılan ekstra büyük ayna balkondaki ışığı yansıtıp ev sakinleri işe gitmeden önce bakıp son kontrollerini yapacakları geçiş noktası gibi kullanılabilir. Aynanın kendisi doğru bir şekilde kullanıldığında büyük bir duvar aynası bile bulunduğu mekâna sadelik katar.

Görsel manada alanı büyük göstermek için aynalardan faydalanmak güzel bir fikir. Arzu edilmeyen yansımaların oluşmamasını sağlayacak biçimde aynanın konumu ve yerleşimini düzgün ayarlayarak aynanın sahip olduğu doğal özelliklerden maksimum faydalanabilirsiniz. Büyük yemek odasında doğru konum ve yerleşimde kurulacak aynalar odayı canlandıracak, odaya ekstra aydınlık katacak ve mekânı daha büyük gösterecek.

  • Boy aynaları küçük alanlarda dramatik etkiler yaratabilir.


Zemin üzerine yerleştirilen duvara dayalı boy aynaları yatak, oturma odalarında ve hatta koridor dibinde birçok açıdan mükemmel hava katabilir.

Tasarımcı Jennifer Duneier, bir evde yeterli sayıda ayna bulunduğu fikrine asla katılmıyor. Yeni bir şey deneyin ve duvarınıza birden fazla ayna asın. Aynaları duvarda görsel açıdan bir sanat eseri oluşturacak biçimde asabilirsiniz. Kullandığınız aynaların ölçeği birbiri ve duvar ile orantılı olmalı. İdeali büyük bir duvarda büyük, küçük bir duvarda ise küçük aynalar kullanmaktır.


Ayna Dekorasyonları bir odaya ekstra dekoratif dokunuş katabilir.

Yatak odasını eskinin popüler vintage tarzına benzeyecek biçimde modern tarz ile birleştirip değişik bir hava katabilirsiniz. Aynalar sanat eseri gibidir ve iç tasarımın ayrılmaz parçalarıdır. Evinizdeki diğer eşyalar ile uyumlu olmalıdır. Düzgün yerleştirilen zarif aynalar iç mekâna daha estetik bir görüntü sağlar.

Evin her odasında aynalar bulunabilir ancak tasarımcıların en sevdikleri yer evin girişi. Genellikle gün ışığından uzak olan girişler aslında aynanın yansıma özelliği sayesinde mum ışığı, diğer yaratıcı ışıklar ile beraber harika bir ortam yaratabilir.

Duvarı kaplayan ayna, içinde az eşya bulunan ferah bir yemek odasında modern bir yemek alanı oluşturur. Gün ışığını ve bitişikteki bahçenin manzarasını yansıtacak biçimde ayna düzgün konum ve açıda yerleştirilebilir. Ayna Dekorasyonları ile Küçük bir apartman dairesinde yaşayanlar bu şekilde yemek odalarında görsel olarak ekstra katkı elde edecekler.


Ultra-modern bir yatak odasına aynalar enerjik bir atmosfer katabilir.

Küçük bir alanda büyük bir dikiz aynası perdelerle beraber alanı ikiye katlayacak biçimde bir illüzyon yaratabilir. Tasarımcı Celia Berliner, zeminden tavana kadar yükselen aynanın yatak odasına özellikle de soyunma odasına güzel bir hava kattığına inanıyor.

Aynalar için en ideal yer neresidir diye sorsalar çoğu kişi yemek odası diye cevap verir. Bazı tasarımcılar gün ışığından yoksun yemek odalarında daha güzel bir etki yaratmak için aynaları tercih ediyor. Yemek salonunda kullanılan mumlar aynada yansıyarak ortama sıcak ve romantik bir hava katacaktır. Ekstra büyük bir duvar aynası alana görsel anlamda derinlik katacak, daha zarif ve dinlendirici bir ortam yaratacaktır.