Dekorasyon Yaparken Doku ve Desen İlişkisine Dikkat!

Dekorasyon yaparken muhakkak dikkat edilmesi gereken iki kavram vardır. Bu kavramlardan biri doku, diğeri ise desen olarak adlandırılır.


Doku ve Desen Arasında Nasıl Bir Fark Vardır?

Doku dekorasyonun derinlik kavramı ile ilgilidir. Malzeme ile ilgili bir kavramdır. Desen ise mekâna hareket kazandırmayı amaçlayan dekorasyon oluşturma tekniğidir ve renkler ile ilgilidir.


Ev Dekorasyonu Yaparken Doku ve Desenler Nasıl Kullanılır?

Doku isteğe bağlı olmaksızın kullandığınız tüm mobilya ve dekoratif ürünlerde mevut olmakla beraber desen için ayı durum söz konusu değildir. Desen tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Ancak doku ve desenin uygun şekilde birleştirilmesi dekorasyon alanında en büyük başarıyı sağlamak için mutlaka gereklidir.

Dokular devamlı olarak tekrarlanan motiflere sahiptir. Ancak bu motiflerin sürekli tekrarlanması ile yeni desenler oluşması mümkün olduğu için aslında doku ve desenin birbirine ne kadar sıkı bağlantılı olduğu asla unutulmamalıdır.

Desenler ile dekorasyon yapmak doku ile dekorasyon yapmaktan biraz daha zordur. Bu sebep ile eğer dekorasyonda fazla desen kullanmak istiyorsak bu desenleri mümkün olduğunca basit seçmek gerekmektedir. Bu desenlere doğrusal, zikzak ve paralel desenler örnek olarak verilebilir. Ayrıca birden fazla desenin bir arada kullanılması da mümkündür.


Kullandığım Doku İle Desen Birbirine Uymak Zorunda Mı?

Dekor yaparken zıt kavramların birbiri ile ne kadar uyumlu olduğu asla unutulmamalıdır. Birbirine zıt doku ve desen kullanmak odanıza derinlik ve asalet katacaktır. Burada önemli olan nokta bu zıtlığı odanın her yerinde değil sadece belirli bir noktasında ve belirli objelerle yapmaktır. Eğer bu zıtlığı tüm odada yapmaya çalışırsanız yaptığınız dekor tamamen bir kargaşaya dönüşebilir. Doku ve desen zıtlığını odanızın odak noktasından uzak bir köşede mobilya ile tek dekoratif obje arasında yapmanız en doğru seçim olacaktır.